Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
.:: Obec Župkov ::.

Uskutočnené

Olympiáda ľudských práv


Olympiáda ľudských práv je dobrovoľnou a záujmovou činnosťou žiakov stredných škôl. Keďže poznanie práv človeka a predovšetkým dieťaťa je dobré a užitočné pre každého žiaka, rozhodli sme sa zorganizovať si malé školské kolo aj u nás v základnej škole. Deň pred veľkonočnými prázdninami 27. 3. 2013 (streda) sa v knižnici po vyučovaní zišlo päť dobrovoľných skupín žiakov. Spolu sa súťaže zúčastnilo 14 žiakov zo všetkých tried druhého stupňa. Súťažilo sa v dvoch kolách – 1. písomná časť (test), 2. tvorba  a ústny opis posteru s problematikou porušovania práv dieťaťa. Testy a ostatné úlohy pripravila pani učiteľka Mgr. M. Gáborová. Po uplynutí stanoveného času každá skupina ústne prezentovala svoje vytvorené dielo. Porota hodnotila na základe  vopred stanovených kritérií. Všetky skupiny vytvorili veľmi pekné a hodnotné práce, ktoré budú vystavené v škole na nástenke. Po sčítaní bodov získaných z obidvoch kôl sa na 1. mieste umiestnila skupina žiakov 8. ročníka, na 2. mieste žiaci 7. ročníka a k 3. miestu blahoželáme žiačkam 9. ročníka. Menný zoznam žiakov s počtami získaných bodov nájdete na školskej nástenke. Na záver sa chceme žiakom za účasť poďakovať. Žiaci boli dobre pripravení, v skupinách pracovali disciplinovane a  na problém v oblasti práv dieťaťa vedeli vyjadriť svoj vlastný názor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

„Rozprávka býva len tam, kde ju majú radi a kde sa o ňu starajú.“


Asi pre každé dieťa je rozprávka dôležitou súčasťou jeho života. Príbehy z rozprávkových knižiek radi čítajú doma s rodičmi, so súrodencami alebo s pani učiteľkami v materských školách. Rozprávky učia deti ako byť poslušný a dobrý, a že so zlom treba bojovať. A keďže mesiac marec už tradične patrí knihám, rozhodli sme sa uctiť si ho spoločne s deťmi z materských škôl Kľakovskej doliny a jej blízkeho okolia. Podujatie pod názvom Rozprávková škôlka sa konalo včera 26. 3. 2013 v budove ZŠ s MŠ Župkov. Súťažilo sa v troch rozprávkových kategóriách – kráľovstvo príbehov, kráľovstvo básničiek a kráľovstvo malých hercov. Porozprávať a zahrať rozprávku nám prišlo 22 detí z piatich materských škôl – MŠ Župkov, MŠ Hrabičov, MŠ Horné Hámre, MŠ Veľké Pole a MŠ Hodruša-Hámre. Všetkým deťom a ich pani učiteľkám za účasť ďakujeme. Súťažiacich a jednotlivé materské školy sme odmenili diplomami a hodnotnými cenami. Poďakovať sa musíme aj žiakom tretieho ročníka, ktorí si pre všetkých pripravili pekné divadelné predstavenie o Šípkovej Ruženke. Veríme, že sa s deťmi v mesiaci marec na budúci rok opäť stretneme v kráľovstve nenahraditeľných rozprávok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Jarné prázdniny v CVČ Župkov 25 - 29. 3. 2013

      Počas jarných prázdnin pripravilo CVČ Župkov niekoľko zábavných a zaujímavých akcií pre deti a mládež Kľakovskej doliny. Avšak hneď na začiatku musíme vyjadriť sklamanie, že záujem o program bol veľmi slabý. Aj napriek tomu sa tešíme, že sa nám podarilo tri zaujímavé aktivity úspešne zrealizovať.
      V pondelok sme sa stretli v telocvični ZŠ s MŠ Župkov. Chlapci sa hneď chopili futbalovej lopty a s dievčatami sme sa zahrali rôzne spoločenské hry. Neskôr prišla na rad obľúbená loptová hra vybíjaná, do ktorej sa zapojili všetci. V utorok sme sa stretli pred ôsmou hodinou ráno na žel. stanici  v Žarnovici, kde sme nastúpili na osobný vlak smer plaváreň Levice. Cesta vlakom bola pre mnohých zážitkom, keďže sa týmto dopravným prostriedkom viezli po prvý krát. V bazénoch sme sa dostatočne vybláznili, hoci si myslíme, že teplota vody mohla byť vyššia. Návrat do Žarnovice okolo obeda sme absolvovali taktiež vlakom.
      Aktivity naplánované na stredu (výstup na vrch Vtáčnik) a štvrtok (Zimomravenie v BS) sa neuskutočnili z dôvodu minimálneho záujmu. Čo nás samozrejme veľmi mrzelo. Veríme, že sa to v budúcnosti zmení a deti a mládež Kľakovskej doliny zistia, že aj takýmto spôsobom sa dá využiť ich voľný čas.
      V posledný deň prázdnin v piatok sme sa rýchlikom odviezli do srdca stredného Slovenska, do mesta Banská Bystrica. Vystúpili sme sa malej stanici a pešo sme prišli do kina nákupného centra Europa Schopping center. Na rozprávke Sammyho dobrodružstvá sme sa všetci zabavili a niektorí sa počas nej aj dostatočne prejedli pukancami. Zjesť za 90 min. 5 litrov pukancov je pre každého prvostupniara veľká námaha.
      Sme veľmi radi, že sme spoločne s Vami mohli stráviť pekné dni počas jarných prázdnin.

 

 

 

 

 

 

 

  

Karneval na ľade

Od Troch kráľov po Popolcovú stredu sú na Slovensku fašiangy. Toto obdobie dobrej nálady, zábavy, hodovania sme sa aj my v spolupráci so ZŠ s MŠ Župkov rozhodli osláviť trochu netradične, na ľade. Bohatá snehová nádielka a mínusové teploty za jasného slnečného počasia nikoho neodradili a na ľad si s nami prišli zašantiť lienka, pirátky, čarodejnice, šašo, princezné, strašidlo, pipy dlhé pančuchy a rôzne iné rozprávkové bytosti. Veľmi nás potešilo, keď sa na ľade v maskách ukázali aj naši najmenší z MŠ Župkov v sprievode svojich rodičov. Všetkých nás zabávala dobrá hudba z DJ mixpultu chlapcov z 9. triedy. Azda najväčšia radosť bola pri žrebovaní tomboly. Na záver sme si všetci spoločne zatancovali starý známy kačací tanec. Druhý ročník Karnevalu na ľade je úspešne za nami a my len dúfame, že sa na budúci rok opäť ešte vo vyššom počte stretneme. Pre zobrazenie fotogalérie z akcie kliknite sem. 

Popoludnie so snehom


Medzi zábavné zimné hry patrí dobrá guľovačka a stavanie snehuliakov. Preto sme sa aj my v spolupráci so ZŠ s MŠ Župkov rozhodli, že túto nádhernú  a bohatú snehovú nádielku v novom roku využijeme. A tak na futbalovom ihrisku vyrástla malá armáda snehuliakov. Hoci sneh bol veľmi ťažký, naši žiaci sa s ním popasovali a vytvorili naozaj nádherné diela. Chlapci z 8. ročníka postavili   Eiffelovu vežu, dievčatá z 2. ročníka snehuliaka kuchára s pomocníkom, dievčatá z 9. triedy srdce so štvorlístkom pre šťastie a mnohé iné snežné výtvory.  A ako to už býva, starší žiaci si neodpustili a dievčatá na záver poriadne zguľovali. Bolo to veľmi  zaujímavé popoludnie. Všetkým zúčastneným ďakujeme. Ďalšie fotky nájdete v sekcii Fotogaléria (CVČ) alebo si ich môžete zobraziť kliknutím sem. 

Školské kolo geografickej olympiády

      Dňa 12. 12. 2012 sa žiaci zo Základnej školy s materskou školou Župkov zúčastnili na školskom kole olympiády z geografie. Preveriť si svoje vedomosti v testoch o vede zaoberajúcou sa krajinnou sférou, vzťahmi a systémom v prírodnom prostredí, ľudskou spoločnosťou prišlo 5 žiakov v troch kategóriách. Kategóriu G (6. ročník) zastupoval žiak Nicolas Struhár, kategóriu H (7. ročník) Marcel Fusatý a kategóriu F (8. ročník) traja žiaci – Katarína Kotrlecová, Simona Mokrá a Michal Fusatý.
      Test pozostával z dvoch častí, a to z teoretickej a monotematickej časti a praktickej časti. Na každý z nich mali žiaci presne stanovený časový limit. Celkovo z obidvoch testov mohli získať 100 bodov, kde na postup bolo potrebné dosiahnuť 55 bodov. 
      Všetkým žiakom za účasť ďakujeme, postupujúcim gratulujeme a želáme veľa úspechov v nasledujúcom obvodnom kole.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

CVČ Župkov na hokeji


      V CVČ Župkov sme si na 16. 11. 2012 (piatok) naplánovali návštevu hokejového zápasu vo Zvolene, čo sa nám podarilo aj úspešne zrealizovať.  Prežitie strhujúcej hokejovej  atmosféry z extraligového zápasu HKM Zvolen s MsHK DOXXbet Žilina si nenechali s nami ujsť žiaci z Kľakovskej doliny. Odchod autobusom, ktorý zabezpečila obec Župkov bol o 16:30 h z pred budovy ZŠ s MŠ Župkov.

      Sledovanie hokejového zápasu v aréne má celkom inú atmosféru. Žiaci sledovali zápas veľmi pozorne a spolu s hlučnými a vernými zvolenskými fanušíkmi povzbudzovali rôznymi výkrikmi domácich hráčov z HKM Zvolen.

      Na ľade sa predstavili aj dvaja žiaci zo ZŠ s MŠ Župkov, ktorým sme my všetci mohli len závidieť osobné stretnutie s hráčmi na ľade. Veríme, že o pár rokov prídeme vás chlapci do arény povzbudzovať na hokejový zápas. 
Šťastný návrat domov do Župkova bol vo večerných hodinách o 21:30 h.

Krátky zostrih zo zápasu: http://sport.huste.tv/clip/16-11-12-h-hkm-zvolen-mshk-doxxbet-zilina

  

Obvodné kolo technickej olympiády


Logické myslenie, presnosť a trpezlivosť sú vlastnosti, ktoré využili naši dvaja žiaci  - Samuel Šipikal (9. trieda) a Michal Fusatý (8. trieda) na obvodnom kole TECHNICKEJ OLYMPIÁDY. Jej tretí ročník sa konal 9. 11. 2012 (piatok) v ZŠ s MŠ Brehy pod hlavičkou CVČ Žarnovica.


Celkovo sa súťaže zúčastnilo 8 žiakov z troch škôl (ZŠ s MŠ Župkov, ZŠ Nová Baňa, ZŠ Brehy), pre ktorých organizátori pripravili dve zaujímavé úlohy. Prvá úloha bola teoretická, žiaci dostali test, ktorý pozostával z 13 praktických otázok. Druhá úloha si vyžadovala presnú prácu s pravítkom, kružidlom a nožnicami. Žiaci mali z tvrdého farebného papiera vytvoriť  model podobný  Rubikovej kocke. Hodnotila sa presnosť, funkčnosť a celkový vzhľad zhotoveného modelu.


Chlapci si zo súťaže priniesli zaslúžené druhé miesto, za čo boli odmenení diplomom a malým darčekom. Prvé miesto a tým aj postup na krajské kolo do Banskej Bystrice si so sebou odniesli žiaci zo ZŠ Nová Baňa. Treba podotknúť, že na tejto olympiády sa ZŠ s MŠ Župkov zúčastnila po prvý krát.


Chlapcom blahoželáme a ďakujeme za účasť. Veríme, že sa v budúcom školskom roku do súťaže zapojí aj viac škôl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Vyhodnotenie 3. ročníka technickej olympiády
v školskom roku 2012/2013


Dňa 19. 10 2012 (piatok) sa žiaci ZŠ s MŠ Župkov zúčastnili na školskom kole technickej olympiády. Súťažilo sa v dvoch kategóriách A a B, kde úlohou žiakov bolo vypracovať test. Žiaci sa pripravovali pod vedením Mgr. Jaroslavy Žabkovej.

Kategória A

  1. Michal Fusatý
  2. Samuel Šipikal
  3. Martin Azor
  4. Richard Macek
  5. František Kováč

Kategória B

  1. Marcel Fusatý

Všetkým zúčastneným a víťazom gratulujeme. 

Besiedka so starými rodičmi

 

Mesiac október je čarovné jesenné obdobie plné farieb, dozrievajúcich plodov v záhradách a osláv úcty našim starým rodičom. K plodom jesene patria aj krásne oranžovo sfarbené tekvice, ktoré si na stretnutie so svojimi starými rodičmi priniesli naši žiaci. Besiedka, ktorá sa v CVČ Župkov konala včera 17. 10. 2012, bola veľmi milým a radostným stretnutím. Za krásneho slnečného popoludnia sa žiakom s veľkou pomocou starých rodičov podarilo vytvoriť nádherne vyzdobené tekvice a šarkany. Spoločne sme si pochutnali na jablkových koláčikoch a iných dobrotách, ktoré nám s láskou napiekli naše staré mamy, ale aj žiačky 8. a 9. ročníka, za čo sa im chceme veľmi pekne poďakovať.


Budeme sa tešiť, keď sa nám na budúci rok podarí zorganizovať podobné stretnutie a tým urobiť radosť nielen deťom, ale aj ich starým rodičom.

Fotogaléria z akcie si môžete prezrieť tu!

  

Krajské kolo v cezpoľnom behu žiakov a žiačok ZŠ a SŠ


      Na začiatku októbra – 9. 10. 2012 (utorok) sme úspešne zorganizovali Krajské kolo v cezpoľnom behu žiakov a žiačok ZŠ a SŠ. Podujatie sa nieslo v duchu hesla „ Šport dáva víťazov, droga len porazených“. Pri organizácii podujatia spolupracovali obec Župkov, ZŠ s MŠ Župkov, ktorá poskytla priestory na jeho realizáciu a CVČ Junior Banská Bystrica hlavný organizátor súťaže. Touto cestou by sme sa všetkým chceli srdečne poďakovať .  

      Bežecká atletická súťaž sa uskutočnila za pomerne dobrého, aj keď už o niečo chladnejšieho jesenného počasia. Podujatie začalo prezentáciou o 8:30 h. ráno postupujúcich  trojčlenných družstiev a jednotlivcov z okresných kôl. Súťažiaci boli rozdelení do 4 kategórií (žiaci ZŠ, žiačky ZŠ, žiaci SŠ a žiačky SŠ). Dĺžka trate bola určená a vymeraná hlavným rozhodcom súťaže Ing. Štefanom Muhom nasledovne: žiačky ZŠ – 1 800 m, žiaci ZŠ a žiačky SŠ – 3 000 m, žiaci SŠ – 5 150 m.   

      Celkovo sa školskej športovej súťaže zúčastnilo 139 žiakov a žiačok zo základných a stredných škôl z 13 okresov Banskobystrického kraja. Víťazné družstvá a jednotlivci sú uvedení vo výsledkových listinách. Hlavným cieľom všetkých zúčastnených športovcov bol boj o postup na majstrovstvá Slovenska, ktoré sa uskutočnia 16. 10. 2012 v Závažnej Porube (Žilinský kraj).

      Sme veľmi radi, že tento športový deň strávili spoločne s nami aj pozvaní hostia - PaedDr. Marián Majzlík – predseda SAŠŠ, Mgr. Viera Šedivcová – poslankyňa NR SR, Ing. Andrea Žiaková – vedúca odboru všeobecnej vnútornej správy OÚ Žiar nad Hronom, PaedDr. Miroslav Bielik – riaditeľ Slovenského literárneho ústavu Matice Slovenskej, Mgr. Eva Murková – úspešná československá atlétka a starostovia susedných obcí (Píla, Ostrý Grúň, Hrabičov, Horné Hámre, Veľké Pole).  Názory niektorých z nich na šport na školách, na vzťah mládeži k športu v súčasnosti a mnohé iné postrehy zo súťaže si môžete vypočuť a pozrieť na TV Panorama Žarnovica (pozri tu) alebo vo videogalérii obce Župkov(pozri tu). Fotogalériu z podujatia si môžete pozrieť tu.

 

Výsledková listina ŽIACI ZŠ

Výsledková listina ŽIACI SŠ

Výsledková listina ŽIAČOK ZŠ

Výsledková listina ŽIAČOK SŠ

  

Za obsah zodpovedá
webmaster4624243

Úvodná stránka